Komplexná terapia pohybového aparátu

Na  nápravu chrbtice a kĺbov  používam kombinácie rôznych techník tvrdých aj mäkkých. Zahŕňajúc manuálnu terapiu, osteopatiu, kraniosakrálnu terapiu a Dornovu terapiu.

Manuálna terapia

je používaná na  odstránenie bolesti a zlepšenie pohyblivosti pohybového aparátu pri blokádach stavcov a kĺbov. Spočíva v manuálnej manipulácií, alebo napravení postihnutého stavca alebo kĺbu. Používajú sa techniky pasívneho strečingu riadeného terapeutom ktoré umožnia napravenie stavca alebo kĺbu. Terapeut využíva prirodzený pohyb postihnutého segmentu chrbtice, alebo kĺbu a za pomoci manipulačnej techniky umožní stavcu alebo kĺbu vrátiť sa ma svoje pôvodné miesto.

Osteopatia

sa zaoberá celostným prístupom k pohybovému aparátu, vnútorným orgánom a ich vzájomnej interakcii. Rešpektujú sa tzv. myofasciálne meridiány (svalovo šľachové drahý). Na ktorých sa vytvárajú blokády a napätia ktoré vedú k vychýleniu kĺbov a stavcov. Ďalšou dôležitou zložkou je viscerálna časť osteopatie ktorá sa zaoberá závesným aparátom jednotlivých vnútorných orgánov a ich správnej pohyblivosti. Tu môžu nastať problémy napr. po „ženských“ operáciách. Kedy sa následkom jaziev zníži alebo zmení pohyblivosť vnútorných orgánov čo má za následok stále sa opakujúce blokády a  bolesti v krížovej oblasti, pri ochoreniach dýchacieho aparátu často prichádza k stiahnutiu bránice s následným problémom v hrudnej chrbtici kedy sa človek nevie ako keby nadýchnuť, dýcha plytko a cesto nastáva zablokovanie hrudnej chrbtice. Okrem vyššie uvedených príkladov má na stav pohyblivosti vnútorných orgánov vplyv aj psychický stav kedy pri emocionálnom strese nastáva tiež porušenie rovnováhy s následkom buď na úrovni pohybového aparátu (bolesti chrbta) alebo ako dysfunkcia orgánu napr. pri hrubom čreve vo forme zápchy.
Osteopatia tieto blokády odstraňuje mäkkými tlakovými alebo ťahovými technikami.

Kraniosakrálna terapia

sa zaoberá uvoľňovaním napätí mozgovomiechových obalov a kraniálnych kostí . Tým sa uvoľnia napätia aj vo svalovo-šľachovom systéme. Obnovuje sa cirkulácia mozgovomiechového toku s následným uvoľnením a ukľudnením centrálneho nervového systému. Následkom je uvoľnenie v celej krčnej chrbtici. Telo si po tejto terapii spúšťa samoliečebný systém ktorým si samo odstráni a uvoľní blokády.

Dornovou terapiou

sa ošetrujú blokády kĺbov a chrbtice. Používa sa jemná manuálna terapia. Tlakom ruky a palca sa vracajú stavce a kĺby do svojej pôvodnej polohy. Postupuje sa komplexne od spodných končatín po krčnú chrbticu. Základnou časťou tejto terapie je úprava rôznej dĺžky spodných končatín. Rôzna dĺžka končatín má za následok vytváranie blokov na chrbtici. Táto metóda si vyžaduje aj spoluprácu pacienta ktorý po náprave kĺbov a chrbtice dostane na domácu úlohu jednoduché cvičenia ktorými sa zabezpečí udržanie novo dosiahnutej rovnováhy.

Indikácie:

  • Ochorenia pohybového aparátu – ochorenia chrbtice s poškodením aj bez poškodenia platničky, poruchy funkcie chrbtice – blokády, kĺbov –ochorenia kĺbov z opotrebovania, degeneratívne,  artrózy, ochorenia šliach a úponov – tenisový lakeť;
  • Poruchy držania chrbtice skolióza,  pooperačné a poúrazové stavy – chirurgia, ortopédia. Patrí tu aj tvorba jaziev po úrazoch, Neurologické ochorenia – pri poškodení mozgu najčastejšie po cievnej mozgovej príhode, tinitus (hučanie v ušiach). Bolesti hlavy, migrény a Ochorenia vnútorných orgánov, ako tráviace ťažkosti

Kontraindikácie:

  • Akútne zápalové ochorenia, horúčkovité, infekčné stavy, bezprostredne po jedle, závažnejšie krvácavé stavy (hemofília, leukémia a pod.), generalizované nádorové ochorenia, ochorenia dutiny brušnej spojené so zápalmi (appendicitis, cholecystitis a pod.), alebo spojené s krvácaním (žalúdočný či dvanástnikový vred, nádory tráviaceho traktu a pod.), poranenia dutiny brušnej, opitosť, stavy pod vplyvom psychotropných drog, akútne psychózy
Scroll to Top